Dzisiaj troszkę znowu o przepisach prawa w naszej ukochanej Polsce, wiem że wykładnie przepisów prawa z reguły nie są wciągające, ale dla osób poważnie traktujących temat preppersów artykuł ten powinien być lekturą obowiązkową. Konkretnie mam na myśli sytuację, w której dochodzimy do wniosku, że dla naszego bezpieczeństwa oraz dla bezpieczeństwa zgromadzonych przez nas zapasów zaczynamy stosować pułapki.
Obojętnie jak to nazwiemy pułapką, zasadzką, potrzaskiem z definicji jest to punkt lub miejsce wstrzymania pewnego procesu. Dla preppersa punkt ten będzie miał na celu odstraszyć a nawet w pewnych okolicznościach unicestwić potencjalnego napastnika, który w czynny sposób działając przeciw preppersowi będzie w bezpośredni sposób zagrażał jego dobrom (życiu, zdrowiu, zapasom żywności).
Aby lepiej zrozumieć istotę problemu posłużę się przykładem.
Preppers to mężczyzna, jego twierdza to domek jedno rodzinny, w którym mieszka od pokoleń. W chwili obecnej mieszka w żoną i dwojgiem małych dzieci, w domu jest jeszcze babcia matka preppersa, która ma problemy zdrowotne. Nasz przykładowy preppers wie, że w chwili zagrożenia ewakuacja z całą rodziną będzie bardzo trudna, wręcz niemożliwa. Dlatego przygotowuje się do przetrwania w miejscu swego zamieszkania, zgromadził już odpowiednie zapasy żywności, lekarstw itd. Teraz zaczyna myśleć o bezpieczeństwie zewnętrznym zdaje sobie sprawę, że w chwili zagrożenia będzie bardzo wielu złych ludzi, którzy będą plądrować wszystkie domy. Dlatego zainstalował szereg pułapek na tych właśnie ludzi. Tylko on wie jak je ominąć i w razie potrzeby bezpiecznie opuścić teren posesji.
W chwili gdy dojdzie do najgorszego przepisy prawa przestaną nas obowiązywać i problem odpowiedzialności nie będzie naszym problem. Kłopoty zaczną się wtedy gdy w pułapkę złapie się ktoś w czasach nazwijmy to pokoju. Nawet gdy na naszą posesje wejdzie ktoś nie pożądany np. włamywacz z oczywistym zamiarem. W chwili gdy złapie się w naszą pułapkę możemy mieć problemy o czym stanowi polskie prawo.
Istota zamiaru ewentualnego
sprowadza się do tego, iż sprawca przewidując możliwość popełnienia
czynu zabronionego, nie chce go popełnić, ale na popełnienie tego czynu
się godzi. Zamiar, z jakim sprawca działał,
należy do sfery okoliczności faktycznych, wymagających udowodnienia i
wykazania w sposób wykluczający wszelkie wątpliwości. Odtworzenie zamiaru, jeśli oskarżony go nie ujawni, nie jest zabiegiem łatwym i dlatego też jego rekonstrukcja musi być wszechstronna i dogłębna
Zamiar ewentualny
przypisał białostocki sąd okręgowy skazanym za zabójstwo 19-letniego
białostoczanina, który zginął przed rokiem w porachunkach pseudokibiców.
Jak wyjaśnił, sprawcy co prawda chcieli pobić chłopaka, ale użycie
przez nich kijów i noży daje podstawy do przyjęcia, że przewidywali ewentualność jego śmierci.
Tak sąd wyjaśnił fakt skazania trzech młodych sprawców na kary od 11 do 15 lat więzienia za zabójstwo, a nie za pobicie ze skutkiem śmiertelnym. "Zadając ciosy, swoją zgodą obejmowali śmierć zaatakowanego" - mówił przewodniczący składu sędziowskiego Janusz Sulima.
Tak sąd wyjaśnił fakt skazania trzech młodych sprawców na kary od 11 do 15 lat więzienia za zabójstwo, a nie za pobicie ze skutkiem śmiertelnym. "Zadając ciosy, swoją zgodą obejmowali śmierć zaatakowanego" - mówił przewodniczący składu sędziowskiego Janusz Sulima.
Zamiaru ewentualnego
[zabójstwa] nie można się domyślać ani domniemywać, lecz musi on
wynikać z konkretnych faktów ocenianych w powiązaniu z całokształtem
okoliczności danej sprawy oraz z właściwościami osobistymi sprawcy i
jego stosunkiem do pokrzywdzonego. Sam fakt przyznania się oskarżonego
do stawianego mu zarzutu i rodzaj użytego narzędzia [nóż], nie są
wystarczające do przyjęcia zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Dla ustalenia zamiaru
zabójstwa nie wystarczy bowiem stwierdzenie związku przyczynowego
miedzy działaniem skierowanym przeciwko zdrowiu innego człowieka, a
skutkiem tego działania w postaci jego śmierci, lecz trzeba nadto
wskazać przesłanki, na podstawie których można stwierdzić, że sprawca
ujawnił, iż skutek w postaci śmierci objęty był chociażby jego zgodą lub
z zachowania jego wynika, iż nastąpienie tego skutku było mu co
najmniej obojętne.
Wnioski:
Preppers stosując pułapki zna ich działanie i przewiduje skutki jakie niesie ze sobą dana pułapka. Jeżeli skutkiem działania pułapki jest śmierć człowieka, to w czasach pokoju można załapać się na zarzut zabójstwa. Wydaje się ,że najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie pułapek, które ograniczą wolność człowieka np. zamknięcie w pomieszczeniu bez klamek itp.
Nasze prawo jest dość surowe może i dobrze bo pomyślmy co by się działo gdyby było inaczej debile zamiast biegać za sobą z kijami zaczęli by strzelać do siebie i nie tylko:-(. Co do pułapek to powiem szczerze nauczmy się je robić i nie tylko teoretycznie ale i w praktyce. 2. mając swą kryjówkę zastanówmy się gdzie i jakie zastosujemy. 3 możemy wstępnie przygotować niezbędne środki. No i po 4 i najważniejsze ustawmy je jedynie w chwili gdy sytuacja do tego nas zmusi. Dlaczego jest to bardzo ważne ponieważ w nie nie tylko mogą wpaść napastnicy którzy ci zagrażają ale co może być najgorsze to członek naszej rodziny np. syn/córka który przez przypadek może ją uruchomić a tego se nigdy nie darujemy!!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńWiększy dostęp do broni np: flobertów załatwiłby sprawę!
OdpowiedzUsuńCzegos nie rozumiem , jesli na moim prywatnym terenie umieszczam tablice wstęp wzbronony grozi smierca albo ciezkim kalectwem to co mnie obchodzi jakis debil ktory wpadnie w pulapke i takowa przebije jego nogi
OdpowiedzUsuńWszedl na wlasne ryzyko i odpowiedzalnosc pozatym kto mi zabroni na prywatnym terenie ustawic pulapki oczywiscie nie smierconosne